Ogólne Warunki Najmu
Ogólne Warunki Najmu (OWN) - to zbiór zapisów odpowiadających na wiele nurtujących pytań, które chcielibyście zadać przed wyborem oferty albo o których nie wspomniałem przy pokazywaniu mieszkania.
* Okres wynajmu
Mieszkanie jest przeznaczone do długoterminowego najmu. Proponuję zawarcie umowy na okres 12 miesięcy z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest ustalenie nieco krótszego okresu najmu.
* Przeznaczenie lokalu
Zdecydowałem się na najem bezpośredni osobom prywatnym w celach mieszkaniowych. Na tę chwilę świadomie rezygnuję z segmentu handlowo-usługowego. W lokalu nie może być założona firma oraz nie może być prowadzona działalność gospodarcza.
* Miejsce postojowe i komórka lokatorska
Do lokalu przynależy komóka lokatorska znajdująca się w hali garażowej, w której możecie przechowywać przedmioty z których nie będziecie korzystać na co dzień.
Samochód możecie zaparkować przed budynkiem.
* Goście
Naturalnie Wy jako najemcy możecie zezwalać swoim gościom na nocleg w najmowanym mieszkaniu. Zakładam, że będzie to nocleg krótkoterminowy, okazjonalny – powiedzmy 2-3 noce (a nie 2 miesiące). Gdyby jednak okazało się, że nastąpiła sytuacja awaryjna – np. siostrze zalało mieszkanie i potrzebuje zostać u Was tydzień lub dwa – dajcie znać, prawdopodobnie trzeba będzie zwiększyć np. opłatę za wywóz śmieci (która pobierana jest w zależności od liczby mieszkańców). Postaram się być elastyczny.
* Hałas
Godziny powszechnie stosowanej ciszy nocnej: od 22 wieczorem do 6 rano są rzeczą oczywistą.
* Wnętrze lokalu
Wygląd wnętrza wynajmowanego mieszkania musi Wam odpowiadać – jeśli chcecie zmienić ustawienie mebli, wstawić dodatkową komodę, dywan, inne dodatki – to Wasz dom, macie do tego pełne prawo. Jednak proszę, aby nie nanosić w mieszkaniu trwałych zmian – np przemalowanie ścian na inny kolor czy wiercenie dużych dziur w ścianach (które później wymagają gipsowania i malowania) proszę aby odbywało się za moją zgodą. Gdyby w tej kwestii były jakiekolwiek wątpliwości, dajcie znać – na pewno będę elastyczny i pomocny w miarę możliwości.
Jeżeli macie swoje meble i mój stół, krzesła lub pralka były by Wam zbędnę powiedzcie mi to a postaram się znaleźć dla nich miejsce przechowania.
* Czystość
O tym, że warto utrzymywać lokal w czystości, nikogo przekonywać nie trzeba. Często przedłuża ona żywotność sprzętów (piekarnik, wanna, pralka, lodówka, itp) przedłużając najemcy przyjemność z ich korzystania. Wam jako rzetelnym najemcom oddaję mieszkanie w całości posprzątane (czyste szafy, szafki, podłogi, odkurzone meble, czyste okna i sanitariaty, a także wymyte sprzęty) – tego samego oczekuję od ciebie przy zdawaniu lokalu w chwili jego opuszczenia.
Zgodnie z ustaleniami wspólnoty mieszkaniowej, do której przynależy mieszkania nie wolno mieszkańcom przechowywać zbędnych sprzętów czy np. worków ze śmieciami na balkonach, korytarzach, piwnicach czy miejscach parkingowych. Odkąd weszły nowe rozporządzenia odnośnie segregacji śmieci, najemca ma obowiązek do ww. segregacji się stosować.
* Zwierzęta domowe
Zwierzęta domowe są świetnymi towarzyszami, ale niestety potrafią narobić szkód, za które ciężko je winić. Chcąc uniknąć ewentualnej, bardzo trudnej wyceny napraw czy wymiany podrapanych drzwi, mebli, obgryzionych kanap, raczej na zwierzęta domowe się nie zgadzam. Oczywiście w przypadku małych żyjątek zwykle zamykanych w akwarium/terrarium/klatce (rybki, ptaszki, świnki morskie) mogę jeszcze rozmawiać.
* Konserwacja lokalu
Najemca zobowiązany jest do niezwłocznego informowania właściciela o wszelkich usterkach, szkodach i problemach związanych z mieszkaniem. To normalne, że czasem się coś zniszczy, popsuje warto jednak to zgłosić, na pewno razem znajdziemy rozwiązanie. Chcę żebyście cieszyli się mieszkaniem i sprawnym wyposażeniem przez cały okres najmu. Proszę też, żebyście na bieżąco monitorowali sprawność urządzeń mających wpływ na bezpieczeństwo tj. elektrycznych, a także sanitarnych. Cieknący kran lub przepuszczająca wodę toaleta może spowodować zalanie i dodatkowe zniszczenia, a także zwiększy zużycie wody, a tym samym Wasze rachunki.
* Internet i telewizja kablowa
Najemca we własnym zakresie podpisuje umowę z dostawcą internetu i telewizji kablowej (INEA, NETIA) wybierąc swój pakiet internetu i telewizji.
* Współpraca z administracją budynku i właścicielem
Okresowo (raz do roku) w mieszkaniu następują przeglądy okresowe (kominiarski, budowlany). Administracja zwykle wywiesza na klatkach informację o ich terminach. Nie zawsze pora i dzień będą Wam odpowiadały, na szczęście zwykle administracja ustala kolejne terminy wizyt. Gdybyście jednak byli nieobecni w czasie przeglądu, pamiętaj samodzielnie przekazać informację do administracji lub do mnie (właściciela). Sprawdzajcie zawsze tożsamość (np. identyfikator) kontrolera, którego wpuszczacie do domu!
* Inwestycje w lokal
Co do zasady mieszkanie po ustaniu umowy najmu powinno wrócić w stanie niepogorszonym. Oczywiście zakładam, że wszystkie inwestycje w lokal będą ze mną uzgadniane. Chcę, żebyście komfortowo mieszkali – dlatego w miarę możliwości staram się doposażać mieszkanie w sprzęty lub akcesoria, które uważam za korzystne w dłuższym horyzoncie czasowym, na własny lub współdzielony z najemcą koszt. Staram się być elastyczny, ale zawsze proszę i nalegam na uzgadnianie wszelkich trwałych zmian w mieszkaniu.
* Klucze i zamki
Lokal zamykany jest atestowanymi zamkami. Jeśli zapomnisz kluczy i nie masz jak się dostać do mieszkania, możesz oczywiście do mnie zadzwonić. Poratuję, bo zawsze komplet kluczy na awaryjne zdarzenia zostawiam sobie. Naturalnie samowolne instalowanie dodatkowego zamka lub wymiana zamka w drzwiach jest niedopuszczalna.
Koszt dorabiania kluczy, ewentualnie nowego zamka z powodu zgubienia dodatkowo obciąży najemcę.
* Korespondencja poprzedniego Najemcy
Może się zdarzyć, że po ustaniu umowy najmu, nadal będzie do Was przychodzić korespondencja na adres najmowanego lokalu. Jeśli zostawicie mi swój aktualny adres zamieszkania, bądźcie pewni, że listy będą odsyłane do Was bez naruszania ich tajemnicy.
* Ubezpieczenie
Dla Waszej informacji – mieszkanie jest ubezpieczone – zarówno tzw. mury, jak i ruchomości. Ubezpieczenie to jednak nie obejmuje osobistych rzeczy najemcy ani OC najemcy. Rekomenduję wykupienie osobistego ubezpieczenia OC oraz mienia osobistego trzymanego w lokalu.
* Prawo do wejścia do lokalu
Co do zasady w moim rozumieniu umowy najmu, wynajmujący nie ma prawa wejść do lokalu bez uzgodnienia z najemcą. Wyjątki od tej reguły stanowią wyłącznie sytuacje awaryjne tj.: gdy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa, w przypadku nagłym (zagrożenie życia lub mienia) lub w sytuacji gdy lokal został porzucony. Terminy wizyt kontrolnych zawsze ustalane są z najemcą, z jego udziałem i za jego zgodą.
* Bezpieczeństwo w lokalu
Najemca odpowiada za bezpieczeństwo swoje i swoich gości podczas przebywania w lokalu. Właściciel nie bierze odpowiedzialności za żadne ryzykowne zachowania osób przebywających w lokalu. W szczególności zabrania się przechowywania w lokalu materiałów niebezpiecznych dla zdrowia: substancji toksycznych, wybuchowych i innych niezgodnych z prawem.
* Zakończenie najmu
Po zakończeniu umowy najmu następuje zdanie mieszkania, w tym uzupełnienie protokołu zdawczo-odbiorczego. Proszę, by mieszkanie zostało opróżnione z wszystkich rzeczy osobistych najemcy, a także zostało posprzątane i doprowadzone do stanu z dnia oddania lokalu w najem.